Gagal merancang, adalah merancang untuk kegagalan
Berdasarkan
pepatah ini, maka bererti bahawa sesuatu perancangan itu amat memainkan peranan
penting dalam setiap perkara dan tidak terkecuali juga untuk seorang guru.
Mungkin ada yang mengatakan kegagalan merancang pengajaran mengakibatkan murid
tidak mencapai apa yang sepatutnya dicapai adalah lebih teruk jika dibandingkan
dengan kegagalan seorang jurutera dalam merancang sesuatu projek. Hal ini
demikian kerana, guru sebenarnya adalah seorang jurutera tetapi bukan jurutera
membina bangunan tetapi membina anak bangsa yang berpendidikan.
Rancangan
Pengajaran Harian (RPH) ini menjadi kewajipan kepada semua guru untuk
disediakan sebelum mengajar dan diuruskan dalam sebuah bentuk dokumen yang
boleh dilihat dan disemak oleh pihak berkuasa. Walaupun guru itu terlalu
veteran atau terlalu berpengalaman, tiada sebab untuk antara mereka tidak
melaksanakan pendokumentasian RPH ini. RPH ini membantu setiap guru untuk mengetahui
isi pelajaran yang akan diajar, panduan aras tahap pencapaian murid, kaedah
pengajaran yang bersesuaian dan menyediakan bahan yang boleh digunakan untuk
membantu pengajaran tersebut.
Antara
aspek yang dapat membantu untuk menghasilkan RPH yang berkesan antaranya ialah,
Pertama,
menjadikan buku teks dan DSKP sebagai rujukan utama.
Buku
teks merupakan sumber yang dimiliki oleh setiap murid yang dibekalkan oleh
pihak Kementerian Pendidikan Malaysia (KPM) sebagai salah satu bentuk sumber
dan bahan bantu belajar. Tidak menjadi kemestian para guru menggunakan buku
teks, tetapi dengan penggunaan buku teks, dapat memudahkan para guru dan murid
untuk melaksanakan PdP. DSKP yang disediakan adalah sebagai rujukan untuk
melihat aras penguasaan yang perlu dicapai oleh murid berdasarkan standard
kandungan pelajaran yang telah ditetapkan oleh KPM dan selari dengan kandungan
yang terdapat dalam buku teks. Jadi, kedua-dua bahan rujukan utama para guru
iaitu buku teks dan DSKP akan membantu guru untuk menghasilkan RPH yang
berkesan dan menepati kehendak KPM.
Kedua,
penulisan hasil pembelajaran yang logik dan boleh dicapai.
Objektif
pembelajaran perlulah realistik dan sejajar dengan aras kebolehan serta minat
murid-murid. Guru boleh menetapkan hasil pembelajaran bersesuaian dengan aras
murid supaya hasil pembelajaran ini dapat dicapai setiap kali di akhir
pembelajaran. Penulisan objektif ini mestilah berpandukan kepada kemahiran dan
aktiviti yang dilaksanakan sewaktu PdP. Di sini, saya kongsikan teknik menulis
objektif dengan mudah dan dapat membantu para guru menulis objektif dengan
lengkap dan jelas yang boleh diperoleh dari blog ini:
http://mudahmengajar.blogspot.com/2018/06/menulis-objektif-pembelajaran.html
Ketiga,
pemilihan bahan berkaitan isi pembelajaran yang memberi impak.
Isi
pembelajaran yang terdapat dalam buku teks sekolah rendah pada hari ini amat
berbeza sewaktu para guru berada di bangku sekolah dahulu kala. KPM pada hari
ini memasukkan isi pembelajaran yang lebih ke hadapan dan bersesuaian dengan
teknologi pada hari ini. Saya ambil contoh bagi mata pelajaran Bahasa Melayu
Sekolah Rendah Tahun 5, isi pembelajaran mengenai akaun keldai, insurans dan
mesin mencuci pinggan automatik terdapat dalam buku teks. Bagi anak-anak di
luar bandar yang kurang dengan kemajuan teknologi, mungkin sukar untuk mereka
memahami isi kandungan petikan yang disediakan walaupun kemahiran seperti membina
ayat itu dapat dikuasai. Jadi, para guru perlu memainkan peranan untuk menjadi
seorang yang lebih kreatif mencari cara untuk memberikan kefahaman mengenai
maklumat tersebut kepada murid-murid. Sebagai contoh, guru boleh menayangkan
situasi atau lakonan dalam petikan drama atau berita mengenai kes penipuan
menggunakan akaun bank palsu untuk menerangkan situasi akaun kedai. Murid akan
lebih memahami jika mereka melihat situasi sebenar berbanding membaca petikan,
sekali gus idea untuk membina ayat akan diperoleh.
Keempat,
pemilihan strategi, kaedah, teknik dan pendekatan yang tepat.
Pelbagai templat penulisan RPH yang mudah dan ringkas boleh diperoleh oleh para guru atau ada sekolah yang membekalkan templat yang seragam pada semua guru-guru. Walaupun para guru memilih templat penulisan RPH yang paling ringkas, guru perlu jujur untuk melaksanakan rancangan pengajaran yang lengkap mengikut langkah supaya lebih berkesan. Jika para guru membahagikan rancangan pengajaran pada beberapa langkah, sudah pasti setiap langkah itu dapat disertakan dengan strategi, kaedah dan aktiviti yang lebih teratur. Objektif pelajaran juga mudah untuk ditulis melaui langkah yang telah dirancang. Contohnya,
Set Induksi (Permulaan)
Aktiviti: Guru hadir ke kelas dengan
memakai pakaian pahlawan Melayu. Guru bertanya kepada murid-murid mengenai nama
objek yang dipakai di atas kepala sebagai perhiasan (tanjak).
Teknik: Soal Jawab
Langkah 1
Aktiviti: Membaca petikan dialog Pejuang
Tanjak Masa Kini yang mengandungi peribahasa secara berkumpulan dan
dipersembahkan di hadapan kelas.
Kaedah: Konstruktivisme
Teknik: Soal Jawab, Sumbang saran, Main
Peranan
Pendekatan: Komunikatif
Objektif: Murid dapat mengujarkan dialog Pejuang Tanjak Masa Kini mengikut watak yang terdapat dalam petikan dialog dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Langkah 2
Aktiviti: Bermain ‘Kuiz Bijak
Peribahasa’ melalui aplikasi Plickers
Kaedah: Masteri
Teknik: Kuiz
Objektif: Murid dapat menyuai padan
peribahasa pada ruang kosong dialog petikan mengikut kesesuaian ayat dan makan
peribahasa dengan tepat.
Kelima,
konsisten.
Rancangan
pengajaran harian akan lebih berkesan jika guru konsisten dan komited untuk
melaksanakn rutin ini pada setiap kali sebelum mengajar. RPH yang teratur akan
menjadikan guru lebih bersedia sewaktu sesi PdP. Penyediaan rapi dari aspek
bahan bantu mengajar dan lembaran kerja akan mendatangkan mod positif dan
motivasi seronok untuk mengajar pada para guru yang berdedikasi. Sekali gus,
akan membentuk persekitaran pembelajaran kondusif kepada murid-murid. Semoga
aura positif seorang guru akan sentiasa ada dalam diri kita semua.
oleh Cikgu Syamimi Omar
0 Ulasan